Automatyka – dla pasjonatów techniki

autor:

Przemysł

Automatyzacja jest widzialna w jakimkolwiek aspekcie naszego życia. Coraz więcej zadań oraz funkcji wykonujemy za pośrednictwem nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wielokrotnie wyraźnie nie bylibyśmy w stanie zrealizować postawionych celów bez zastosowania machin i urządzeń elektronicznych. Najmocniej wpływa na nasze życie automatyzacja przemysłu.

Automatyka fabryczna ma za zadanie dostarczać biznesmenom takich propozycji technologicznych, jakie pozwolą na prędsze i poprawniejsze wykonywanie wybranych zadań realizacji produktowej. Duże koncerny przemysłowe oraz fabryki określonych artykułów handlowych nie miałyby racji bytu bez przeznaczenia wyznaczonych modeli urządzeń oraz elektronicznych systemów sterujących. Tak naturalnie najbardziej widoczne są walory rozwoju automatyzacji przemysłu. Linie produkcyjne zawierają szereg propozycji machin, jakie kolejno wykonują wyznaczone zadania. Każdy robot ma tylko jedną funkcję, jaką powtarza cyklicznie przez cały dzień pracy. Człowiek ma za zadanie tylko kontrolować oraz weryfikować praktykowanie zadań maszyny. Automatyka przemysłowa typu czujniki pojemnościowe znalazła zastosowanie też w mniejszych produkcjach i aktywności usługowej. Coraz więcej firm stawia na zakup proponowanych sprzętów elektronicznych, a nie manualne realizowanie danych usług, czy zamówień. Ma to swoje pozytywne, jednakowoż również negatywne strony.

Automatyka rzeczywiście poprawia skuteczność pracy całego zakładu, ponieważ może on produkować więcej towaru w o wiele krótszym czasie. Wadą jest jednak obniżenie ilości miejsc pracy dla zwykłych ludzi. Tam, w jakim miejscu do niedawana wartościowych było parę osób pracujących, w chwili obecnej wystarczy tylko jeden, przeszkolony zatrudniony. O dużo trudniej jest zatem zdobyć pracę w tego rodzaju fabrykach i firmach. Rozwój maszyn i urządzeń elektronicznych sprawia, iż z roku na rok wykazują one coraz to oryginalne możliwości funkcyjne. Istnieje wobec tego obawa, iż mogą wręcz na wskroś wyprzeć element ludzki z pojedynczych etapów produkcyjnych.

One Reply to “Automatyka – dla pasjonatów techniki”

  1. Marcin pisze:

    Szukasz firmy, która zajmuje się organizowaniem szkolenia BHP na miejscu, w twojej firmie? Zobacz ofertę na firmowej stronie karczewski-bhp.pl – usługi bhp bydgoszcz i zadzwoń do nas, podaj datę i miejsce szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Karczewski BHP w swojej ofercie ma także opracowania teczek BHP.

Dodaj komentarz