Badania geologiczne w budownictwie – kiedy są niezbędne?

autor:

Budownictwo

Kto z nas w młodości nie był olśniony dinozaurami, przeróżnego typu odkryciami archeologicznymi. Chyba niemal każdy w dzieciństwie przechodził etap chęci by pozostać w dorosłym życiu archeologiem. Jest to dziedzina niezwykle fascynująca jednakowoż też niezmiernie ciężka. Archeologia jest powiązana z inną interesującą gałęzią nauki o Ziemi, a mianowicie z geologią. Jeżeli potrzebowalibyśmy na przykład dowiedzieć się czy na naszej działce znajdują się jakieś, ewentualne szczątki czy skamieniałości musielibyśmy wynająć archeologa, jaki z kolei zapowiedziałby, że koniecznie też wypada wynająć geologa. Badania geologiczne prowadzone przy badaniach archeologicznych zezwalają znacznie ułatwić przybliżenie wskazanego wieku danych skamielin. Na przykład jeśli dana skamielina leżała w konkretnej formacji skalnej, która została uprzednio sklasyfikowana oraz wiadomo w ile lat temu musiała dana skała się uformować można łatwo wydedukować, że jeżeli skała ma tyle lat to leżąca w niej skamielina będzie też musiała posiadać przybliżony do niej wiek.

Ewidentnie jest to znacznie przybliżone oraz uproszczone wyjaśnienie jednak przyzwoicie ilustruje jak istotne mogą być badania geologiczne dla archeologów – więcej na opinia geotechniczna. Aktualnie jeśli chcemy wybudować dom najpierw musimy zakupić odpowiedni teren do tego rodzaju inwestycji. Najodpowiedniej żeby działka nie była zbyt gigantyczna, ponieważ zadbanie o duży teren pochłania znaczne ilości pieniędzy. Nadmiernie mała działka, z kolei może też spowodować, iż nie wystarcza nam miejsca na własny ogród. Wobec tego zaleca się by działka przeznaczona pod budowę mieszkania miała około ośmiuset metrów kwadratowych.

Najlepiej także żeby parcela posiadała także przyłączone wszelkie media a także miała pozwolenie budowlane, dzięki temu będziemy mogli prędko rozpocząć prace budowlane. Mimo to zanim rozpoczniemy prace nad wylewaniem podłoży warto przeprowadzić badania geologiczne, dzięki którym będziemy wiedzieli jakie warunki gruntowe panują pod powierzchnią naszej działki. Pozwoli nam to przystosować szerokość ław fundamentowych, a także uniknąć ewentualnych dodatkowych kosztów połączonych z dalszą budową. Jeżeli błyskawicznie i sprawnie położymy fundamenty dalsza budowa domu pójdzie już nadzwyczaj prędko. Wobec tego pamiętajmy by wykonywać badania geologiczne.

Dodaj komentarz