Biustonoszowe nowoczesności i przewroty – który typ tkaniny na bieliznę?

autor:

Moda

Modelem biustonosza, czyli tej części bielizny damskiej, jaka okrywa tylko piersi był płaski napierśnik z lat 20-tych ubiegłego wieku. Dziesięć lat później kobiety nosiły już biustonosze wymodelowane, czyli akcentujące oraz unoszące, a nie tuszujące kobiece piersi. Miseczki biustonoszy szyto z paru warstw tkanin, starannie modelowano całym systemem zaszewek oraz zakładek. Zapinane były z tyłu.

Naturalnie w latach trzydziestych biustonosze stały się bardzo legendarne oraz powszechnie noszone, co ukoronowało opracowaniem numeracji dla rozmaitych rozmiarów miseczek, co potwierdza https://hurtownia-lorena.pl/pl/c/Seksowna-bielizna/266. Ciekawostka, że dokonała tego znana korporacja absorbująca się później produkcja filmową. Następna dekada, lata 40-te, to czas wojenny, czyli lata stracone jeśli chodzi o nowinki w modzie.

Natomiast w latach 50-tych tych nowinek jest już totalnie mnóstwo. Kobieta lat 50-tych miała być niesłychanie kobieca, z wyeksponowanym biustem oraz naświetlona talią. Przekłada się to na modę na suknie z rozległymi dekoltami, ściągnięte mocno w talii oraz z obszernymi, rozkloszowanymi spódnicami. Jeśli gra toczy się o bieliznę, to biustonosze z tego czasu były bezwzględne, o miseczkach w kształcie prawdziwego stożka, a szlagierem stały się biustonosze bez ramiączek, z drutami oraz wstawkami usztywniającymi.

Bez wątpliwości przemysł bieliźniarski zrewolucjonizowały wymysły dodatkowych włókien sztucznych. Te pierwsze, to nylon, włókna poliamidowe i poliestrowe, występujące pod rozmaitymi nazwami handlowymi w różnych państwach europejskich oraz w Ameryce. Ich renoma wynikała z tego, że były relatywnie tanie w produkcji, co przekładało się bezpośrednio na cenę gotowych wyrobów.

Co więcej niebywale łatwo poddawały się farbowaniu oraz drukowaniu, co dawało możliwość proponowania klientkom zamożnej gamy barwnej wyrobów. Przetwarzano z nich tkaniny, dzianiny, dżerseje, koronki, a z tego z kolei szyto wszelkie możliwe typy bielizny. Bielizna ta oprócz tego była łatwa do prania oraz konserwacji. Włókna syntetyczne wykorzystywano też w produkcji bielizny nocnej, jaka od lat pięćdziesiątych rozpoczęła się różnicować w zależności od wieku kobiet. Powstawały modele nocnej bielizny, a przede wszystkim piżam przeznaczone dla młodzieży.

Dodaj komentarz