Co jesteśmy w stanie kupić do ogrodu? Ozdoby oraz dodatki

autor:

Usługi

Słowo ogród nie zawsze świadczy to samo. Słowem tym określa się wiele, wielokrotnie niezmiernie od siebie różnych miejsc. Nazywa się tak zarówno znikome kawałki ziemi, położone przy domkach jednorodzinnych lub ewentualnie blokach, jak i gigantyczne połacie obszaru opasującego pałace lub też dworki. Te drugie to gigantyczne ogrody, które bez przesady wolno by wskazać mianem parków. Są one wprost dziełami sztuki, nad którymi pracowały rzesze ludzi – od projektantów krajobrazu oraz ogrodników, po pracobiorców wykonujących ciężką i żmudną pracę.

Nijak mają się one do niewielkich ogródków, w których zasianych jest kilka tylko typów roślin okalających mały trawnik. Te drugie służą wyłącznie zaspokajaniu niedużych pragnień jej posiadaczy, jacy używają je, żeby spędzać w nich letnie wieczory. Nie widać w nich artystycznej myśli, jaka znamionuje zaplanowane z wielkim rozmachem królewskie oraz pałacowe znaczne ogrody, w których wolno odkryć sztuczne skały – wypróbuj sztuczne skały. Na podstawie tych dwóch gruntownie ambiwalentnych przykładów możemy wysnuć wniosek, że słowo „ogród” ma wiele odcieni i jest używane w wielu przeróżnych sytuacjach. W końcu ogród ogrodowi nierówny. Należy jednak postawić pewną granicę oraz odróżnić ogród od ogródka i parku. Znaczenia tych słów nie trzeba nikomu wyjaśniać – wszystkie wszak oznaczają to samo, różnią się tylko rozmiarem prezentowanych przez siebie budynków.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż w procesie powstawania poszczególnych ogrodów bierze uczestnictwo więcej osób niż ogrodnik oraz jego pomocnicy. Nim te ekipy będą zdołały rozpocząć własną pracę, muszę wiedzieć, co, gdzie i jak zrobić. Słowem – muszą posiadać projekt ogrodu oraz dokładne wytyczne z dodatkami typu sztuczne skały – bogata oferta sztucznych skał. Te dokumenty z kolei musi im dostarczyć projektant krajobrazu, inaczej osoba, jaka zawodowo zajmuje się tego rodzaju pracą. Wykorzystując ze swojej wiedzy i umiejętności, przygotowuje on dokładne plany tego, co i w jakich miejscach ogrodu ma się odnaleźć. Musi on też wiedzieć, jakie części parków czy ogrodów będą w większym stopniu wystawione na działanie promieni słonecznych, a które – w mniejszym o obsadzić je odpowiednimi gatunkami roślin. Działa on wedle zaleceń właściciela obszaru, jaki jest jego zleceniodawcą.

Dodaj komentarz