Co warto wiedzieć szykując się do adopcji?

autor:

Usługi

Współcześnie adopcja przestała być tematem tabu, bo słyszymy o niej wybitnie wiele w środkach masowego przekazu i w rozmowach ze znajomymi. W stworzonym przez nas kraju słyszy się bardzo sporo o adopcji jednym z koronnych tematów jest mit o tym że jeśli chce się zaadoptować dziecko to okres wymagania jest strasznie długi a procedura skomplikowana.

A przecież nie jest tak że to rodzice czekają na dzieci tylko dzieci na rodziców oraz to dla nich ten czas ma prawo wydawać się bardzo długi. Jeżeli pragniesz się starać o dziecko to musisz mieć stałe miejsce zamieszkania i wykorzystywać z praw cywilnych oraz obywatelskich, pozytywną opinię ośrodka adopcyjnego. Rodzina, która stara się o adopcję dziecka powinna mieć należyte warunki mieszkaniowe by przyjąć do niego dziecko oraz udokumentowane środki pieniężne, aby ośrodek adopcyjny wiedział że dziecku niczego nie zabraknie. Jeżeli rodzina, która chce zaadoptować dziecko ma swoje własne pociechy na pewno to nie przeszkadza, i figura samotna też ma prawo zaadoptować dziecko jeżeli będzie miała tylko profesjonalne dochody by siebie oraz dziecko utrzymać – pomoc dla rodzin zastępczych. Wszystkie rodziny, które chcą zaadoptować dziecko powinni przejść przez czas przygotowawczy do takiej adopcji.

Przyszli rodzice muszą przejść przez dużo spotkań oraz zajęć grupowych, a cały ten okres trwa około dziewięciu miesięcy. Taki czas przygotowawczy obejmuje spotkania informacyjne i pedagogiczne, wizytę w domu kandydatów. Mnóstwo czasu pochłaniają zajęcia grupowe, na których profesjonaliści przedstawiają nam wiedzę o problemach rozwojowych i emocjonalnych dziecka opuszczonego oraz pogłębiają opisującą nas decyzję do przyjęcia potomka. Również znacząca przy adopcji dziecka jest diagnoza psychologiczna, i spotkanie w grupach warsztatowych. Na koniec takiego okresu przygotowawczego ośrodek aranżuje spotkanie z rodzina, która już adoptowała dziecko, by podzielić się swoimi przeżyciami, i osobistymi doświadczeniami, no oraz indywidualne spotkanie, które reasumuje cały cykl przygotowawczy, a później komisja kwalifikacyjna opisuje swoje spostrzeżenia ze wszystkich zajęć i z całego tego okresu przygotowawczego.

Dodaj komentarz