Co wpływa na ceny mieszkań?

autor:

Nieruchomości

Decydując się na zakup mieszkania, warto to zrobić w odpowiednim momencie. Ceny na rynku nieruchomości mogą wahać się dość znacznie w różnych okresach i nawet kilka miesięcy spóźnienia z decyzją o zakupie może zdecydować o tym, że na jednym mieszkaniu straci się do kilkuset złotych. W praktyce oznacza to stratę nawet około pięćdziesięciu tysięcy złotych na przeciętnym mieszkaniu lub nieco mniej, jeśli chodzi o kawalerkę. Warto więc śledzić miejsca, w których oferty prywatne mieszkań w jednym miejscu można łatwo kontrolować, aby mieć pełne rozeznanie tego, co akurat dzieje się na rynku. Warto jednak przede wszystkim wiedzieć, od czego zależą ceny mieszkań i ich wahania.

Co składa się na cenę mieszkania?

Na finalną cenę mieszkania składa się wiele czynników. Poza spekulacją rynkową istotne są kwestie fundamentalne. Są to:

  • Ceny gruntów
  • Ceny materiałów budowlanych w ostatnim okresie
  • Aktualna sytuacja na rynku pracy i koszty pracy
  • Ewentualne ulgi podatkowe
  • Standard wykończenia mieszkania

Szukając lokalu i przeglądając oferty prywatne mieszkań w jednym miejscu, często można spotkać się z dość dużym rozrzutem cenowym poszczególnych mieszkań. Niezwykle istotny wpływ ma na to lokalizacja mieszkania, która jest bezpośrednio związana z tym, ile deweloper musiał wcześniej zapłacić za działkę, na której postawił budynek. Ostatecznie ta cena zawsze będzie wkalkulowana w jednostkowy koszt mieszkania, a w zależności od miasta i regionu, ceny gruntów mogą wahać się nawet kilkukrotnie.

Jakość wykonania budynku

Kolejną kwestią, która może decydować o tym, że mieszkanie kosztuje nawet 20% mniej, lub więcej od innych znajdujących się tym samym mieście jest standard wykończenia. Wielu deweloperów oferuje mieszkania w tak zwanym stanie deweloperskim, czyli po prostu niewykończone. Są one o wiele tańsze, a różnica w cenie może wynosić nawet około tysiąca złotych na metrze kwadratowym. Jeśli mieszkanie jest wykończone, bardzo duży wpływ na ostateczną cenę na standard wykończenia, który może diametralnie się różnić u różnych deweloperów. Spektrum materiałów i akcesoriów wykończeniowych w branży budowlanej jest tak szeroka, że cena samego wykończenia może wahać się pomiędzy 500 zł za metr kwadratowy, a dwoma lub trzema tysiącami.

Jak spekulacja wpływa na ceny mieszkań?

Planowanie budowy mieszkań jest jednak prowadzone z dużym wyprzedzeniem i nie wszystkie wyżej wymienione czynniki mają bezpośredni wpływ na aktualną sytuację na rynku. Bardzo często do głosu dochodzą spekulanci, którzy podbijają ceny, kreując duży popyt na mieszkania. Trzeba uważać na takie bańki cenowe i decydować się na zakup nieruchomości zawczasu, gdy ceny nie są zbyt wysokie w stosunku do wykresów historycznych z ostatnich lat.

Gdzie znaleźć oferty prywatne mieszkań w jednym miejscu?

Chcąc dokładnie przeanalizować sytuację na rynku, trzeba zapoznać się najpierw z aktualnymi ofertami sprzedaży, a później ocenić, czy na rynku nie panuje zbyt duży optymizm, jeśli chodzi o kupowanie. Jeśli tak jest, to może oznaczać, że ceny są zbytnio wywindowane i kupując w danej chwili mieszkanie, można za nie przepłacić. Szukając ofert prywatnych mieszkań w jednym miejscu najlepiej korzystać z dedykowanych serwisów internetowych, które oferują najbardziej szczegółowe dane z tego rynku.

Dodaj komentarz