Ćwiczenia rehabilitacyjne okiem rehabilitanta

autor:

Zdrowie & Uroda

Kiedy tak właściwie pojawia się terapia rehabilitacyjna, to zwykle kojarzy nam się ona z czymś strasznym, a powodem takiego kojarzeni jest fakt, iż na ogół terapii rehabilitacyjnej podlegają osoby, które ucierpiały w jakimś wypadku, na ogół w wypadku samochodowym albo w wypadku w trakcie pracy. Tymczasem nie jest do końca prawda, rehabilitacja bowiem dotyczy także innych osób, które przenigdy w życiu nie miały do czynienia z żądnym przypadkiem. Termin rehabilitacji niejednokrotnie mylony jest również z terminem fizykoterapii. Co prawda rehabilitacja z fizykoterapią niesłychanie w wielu przypadkach współgra, to jednakże oba te działania trochę się między sobą różnią.

Rehabilitacja dzieli się w głównej mierze na dwa nadrzędne typy – wyróżniamy rehabilitację medyczną oraz rehabilitację ruchową. Jeżeli chodzi o rehabilitację lekarską, to dotyczy ona osób niepełnosprawnych zarówno w sposób fizyczny, co jest najczęstsze, jak również osób niepełnosprawnych w sposób psychiczny, a w następstwie tego umysłowy. Celem terapii rehabilitacyjnej jest przywrócenie osobie niepełnosprawnej sprawności fizycznej lub psychicznej, a jeśli nie jest to dopuszczalne, to najzwyczajniej w świecie pomoc w osiągnięciu perfekcyjnej dla jej możliwości sprawności po to, aby zdołała ona znowu brać czynny udział w społecznym życiu.

Rehabilitacja ruchowa tymczasem to nieco inna sprawa – tutaj naturalnie w grę wchodzi fizjoterapia, bowiem wykorzystuje się metody fizjoterapii jakie wprowadza fizjoterapeuta. Traktuje ona osób z jakąkolwiek dysfunkcją ruchową, a nie osoby niepełnosprawnej. Tutaj celem fizjoterapeuty nie jest przywrócenie wyłącznie sprawności, niemniej jednak zapobieganie dalszym postępom choroby i usunięcie przeróżnych niedogodności. Jeśli chodzi o zasady rehabilitacji, to jest ich kilka, a najistotniejsze są cztery. Pierwsza zasada to powszechność, jaka głosi, iż Rehabilitacja w Łodzi ma być realizowana dla każdego, kto ma ku temu potrzeby, iż każdy ma prawo do rehabilitacji, bez względu na rozpoznanie, wiek pacjenta oraz w głównej mierze na jego rokowanie. Druga zasada to wczesność, gra toczy się o zapoczątkowanie samego procesu rehabilitacji. Im rozpoczyna się ona wcześniej tym prawidłowiej dla pacjenta, a więc najporządniej jeżeli zacznie się najprędzej jak jedynie to możliwe.

Dodaj komentarz