Czemu ubezpieczenie OC jest obowiązkowe? Tłumaczymy

autor:

Finanse

Pomimo tego, że wozy są codziennym widokiem na naszych ulicach, a ich ilość i ilość zastosowań nieustannie dojrzewa, nie każdy ma prawo poszczycić się posiadaniem własnego pojazdu. Co poniektórzy wprawnie rezygnują z czterech kółek, decydując się na podróżowaniem rowerem lub ewentualnie komunikacją miejską. Inni planują nabyć auto, oczekują tylko na ciekawą propozycję bądź zbierają na taką transakcję fundusze. Osoby kwalifikujące się do tej grupy oprócz prawa jazdy oraz praktycznych umiejętności powinny posiadać wiedzę ogólną z zakresu spraw związanych z motoryzacją. Nie chodzi tutaj wyłącznie o wgłębienie się w arkana mechaniki, ale również o znajomość sytuacji prawnej.

Każdy posiadacz auta, nawet jeżeli nie jest on przez niego używany, jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Potocznie zwanego w skrócie OC. Z tym terminem spotkała się prawdopodobnie większość osób, nawet jeżeli nie korzysta czynnie z dobrodziejstw posiadania samochodu. Ubezpieczenie OC wolno wykupić w dowolnie wybranej przez siebie jednostce gospodarczej proponującej pakiety ubezpieczeniowe rozmaitego typu. Składki wpłacane na jego poczet pokryją koszty wypadku, który może spowodować kierowca ubezpieczonego pojazdu. Pokryją też szkody wyrządzone z nieprzepisowego prowadzenia wozów przez innych użytkowników dróg. Nie wszystkie rodzaje ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej są konieczne. Niemniej jednak istnieje grupa zawodów, dla jakich państwo przewiduje obowiązkowy wykup OC. Są to przede wszystkim takie profesje, w jaki sposób rolnicy, architekci oraz kierowcy. Także inżynierowie pracujący na konstrukcjach powinni posiadać odpowiednie ubezpieczenie.

Czemu osoby pracujące w tych zawodach mają akcesoryjne zobowiązania? Chodzi oczywiście o ogromne ryzyko ewentualnych strat finansowych, co weryfikuje Ubezpieczenia-Wrycza.PL – Tanie OC Warszawa. Gospodarstwo rolne stanowi niewiarygodne źródło dochodu. Nigdy nie wiadomo, czy plony nie ulegną uszkodzeniu przez suszę czy powódź. W końcu pogoda bywa kapryśna.

Jakikolwiek rolnik ma obowiązek zdobyć w razie potrzeby wsparcie ekonomiczne. Podobnie kierowcy, jacy wyjeżdżając w trasę, są narażeni na groźne kolizje automobilowe. Pobyt na budowie też stwarza wyraziste zagrożenia dla zdrowia oraz życia człowieka. Właściwy ubezpieczyciel zadba o wydajna ochronę finansową dla wszystkich robotników. Otrzymamy odszkodowanie sytuacji zniszczenia mienia, lub ewentualnie przy uszczerbku na zdrowiu. Chociaż składki mogą być nieco uciążliwe, z pewnością docenimy obowiązkowe OC w obliczu nagłego wypadku.

Dodaj komentarz