Czym jest oraz jak funkcjonuje rezonans oraz tomografia komputerowa?

autor:

Zdrowie & Uroda

Obecnie lekarze coraz częściej uważają, iż tomografia komputerowa przeciwwskazania posiada, pomimo, iż nie są one zatrważające dla życia, to jednakże mogą mieć wpływ na skonstruowany przez nas organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego również względu badanie, którym jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia przede wszystkim dla kobiet, jakie znajdują się w okresie ciąży oraz w wieku rozrodczym. W tym okresie tomografia komputerowa przeciwwskazania obejmuje wówczas badania w obrębie brzucha oraz miednicy u kobiet.

Jeżeli tomografia komputerowa ma obowiązek zostać przeprowadzona w okresie, kiedy dama jest w ciąży używa się szczególnych osłon na ciało. Dużo przeciwwskazań obejmuje również dzieci, które mają poniżej dwóch lat, zaś w tym wypadku badania te wykonać należy na stricte ustalonych zasadach – sprawdź rezonans magnetyczny kręgosłupa. Pacjentów, którzy nie mogą pozostać poddani tomografii komputerowej podzielono na kilka grup. Jedną z grup są pacjenci, których zalicza się do grupy podwyższonego niebezpieczeństwa. Do grupy tej przystają w głównej mierze: pacjenci z wywiadem uczuleniowym, ze chorobami tarczycy, z niewydolnością wątroby i z przewlekłymi chorobami płuc. Badanie, którym jest rezonans magnetyczny bazuje w głównej mierze na ulokowaniu ewentualnego pacjenta w komorze aparatu. W aparacie tym znajduje się stałe pole magnetyczne, jakie cechuje się wybitnie wysoką energią. W wyniku realizowania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, jakie ustawiają się wokół ciała ludzkiego. Prócz tego sam aparat, którym wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny nadaje fale radiowe.

Fale te docierają do niemal wszystkich tkanek, jakie znajdują się w organizmie ludzkim, wzbudzają powstawanie pokrewnych fal, a to oznaczane jest rezonansem magnetycznym. Fale, które wytwarzane są poprzez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator używa w własnej pracy jądro atomu wodoru, zaś dzięki temu, iż liczba jąder wodoru w rozmaitych tkankach jest różna, daje to szansę uzyskania obrazu. Po pewnym czasie z pomocą komputera ustalamy rezonans magnetyczny, co możliwe jest to właśnie dzięki wykonaniu zawiłych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie wykorzystuje w czasie badania promieni rentgenowskich, co sprawia, że nie ingeruje w niesprzyjający sposób w organizm człowieka.

Dodaj komentarz