Czym odznacza się kredyt na mieszkanie?

autor:

Finanse

Decyzja o ubieganiu się o kredyt hipoteczny z całą pewnością jest wybitnie ważna i bogata w konsekwencje. W końcu spłacanie takiego zobowiązania jest długoletnie i nierzadko wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Ludzie, którzy decydują się na taki kredyt, powinny podjąć szereg innych, mniejszych, lecz także wybitnie ważnych decyzji. Jedna z nich traktuje waluty, w jakiej zostanie przyznana pomoc pieniężna.

Rozumie się samo przez się, że zobowiązanie kredytowe wynosi najczęściej około kilkuset tysięcy złotych, w takim razie w interesie dłużnika leży to, aby odszukać jak najkorzystniejsze dla siebie, innymi słowy najtańsze, rozstrzygnięcie. Wiele ludzi decyduje się na kredyt w zagranicznej walucie, przeważnie są to franki szwajcarskie. To naturalnie dzięki temu mogą znacznie zaoszczędzić. Jednakże taki kredyt łączy się także z ogromnym ryzykiem. W razie złego kursu zagranicznej waluty wzrasta wysokość rat, co w praktycznym aspekcie oznacza, że kredytobiorcy zostaje mniej pieniędzy na życie. Zadłużenia hipoteczne przyznawane w polskiej walucie nie niosą ze sobą takiego ryzyka.

Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego – więcej na kredyt hipoteczny. Przeważającą większość stanowią ludzie młodzi, jacy już pracują oraz potrzebują zakupić własne lokum. Niejednokrotnie niemniej jednak z racji wieku i małego stażu pracy mogą oni posiadać trudności z uzyskaniem kredytu bądź z późniejszą jego spłatą. W najlepszej sytuacji są tacy kredytobiorcy, którzy posiadają miarodajne oszczędności.

Dla osób znajdujących się dopiero na starcie życiowym przeznaczone są odpowiednie kredyty z dopłata państwa. To naturalnie dzięki temu wysokość comiesięcznej raty jest niższa, więc więcej osób może zrealizować marzenia o osobistym gniazdku. Bez dopłaty państwa zdołaliby mieć problem ze spłacaniem kredytu. Przepisy jasno precyzują, kto ma okazję się ubiegać o pomoc państwa. W najwyższym stopniu uprzywilejowane są małżeństwa, choć ostatnio pojawiły się zapisy mówiące o tym, że o taki kredyt są w stanie się ubiegać także osoby samotne. Państwo dopłaca do rat przez parę lat. Wysokość dofinansowania jest zróżnicowana, ma prawo dosięgać nawet rzędu kilkudziesięciu procent.

Dodaj komentarz