Dlaczego należałoby stosować zioła?

autor:

Zdrowie & Uroda

Jak najprościej wytłumaczyć pojęcie ziołolecznictwa? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami oraz tak jest również rzeczywistości. Zioła w leczeniu odgrywają wielką rolę z powodu ich przeróżnych funkcji oraz właściwości. Gdzie można odnaleźć profesjonalne zioła? Wolno je odkryć wszędzie: od pól i łąk, po lasy oraz góry aż do nabrzeży morskich. Czy istnieją gatunki ziół, jakie są nadzwyczaj do siebie analogiczne jednakże jedne są w stanie być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wprost przeciwnie?

Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje mnóstwo rodzajów oraz w wielu przypadkach niektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie podobne. Jedyne, co może je rozróżnić to występowanie w przeróżnym klimacie i pewne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła podobnego, jakkolwiek mającego te same właściwości lecznicze wolno podać rumianek alpejski oraz rumianek patagoński. Te zioła w medycynie grają mniejszą rolę niż na przykład szałwia czy dzika róża, ale w regionalnej tradycji medycznej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one znaczącym szczegółem w domowej medycynie – wypróbuj również inne przykłady, jak zioła na odporność.

W wielu przypadkach zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach lub nawet godłach poszczególnych miast i prowincji. Kolejne skojarzenie powiązane ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze przyprawy w daniach dla osób chorych albo wyciągi z ziół w postaci olejków służących najczęściej jako podgrzewacze dla ciała ludzkiego. Kojarzy się to również ze starszymi kobietami ze wsi, jakie wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu porządnego zioła, aby potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę.

Zioła w medycynie wzięły własny początek najprawdopodobniej bądź jeszcze w starożytnej Mezopotamii bądź w starożytnych Chinach. Najprędzej wydaje się przypuszczalna ta druga wersja, iż względu na wszechstronność Chińczyków i pomysłowość oraz zdolność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było sferą, która powstała na przełomie kilku lat. Czas przydatny na powstanie tej dziedziny medycyny musiał trwać całe wieki, że względu na bogactwo ziół w świecie przyrody i ze względu na czas obserwacji, w który sposób organizm ludzki reaguje na daną roślinę.

Dodaj komentarz