Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe? Wyjaśniamy

autor:

Finanse

Mimo tego, iż samochody są codziennym widokiem na naszych ulicach, a ich ilość oraz liczba zastosowań stale rośnie, nie każdy ma okazję poszczycić się posiadaniem prywatnego pojazdu. Co poniektórzy świadomie rezygnują z czterech kółek, decydując się na jeżdżeniem rowerem czy też komunikacją miejską. Inni planują kupić auto, oczekują tylko na interesującą ofertę czy też zbierają na taką transakcję zasoby finansowe. Osoby zaliczające się do tej grupy prócz prawa jazdy i przydatnych umiejętności muszą mieć wiedzę ogólną z aspektu spraw powiązanych z motoryzacją. Nie chodzi tu wyłącznie o wgłębienie się w arkana mechaniki, jakkolwiek także o znajomość sytuacji prawnej.

Każdy właściciel samochodu, nawet jeżeli nie jest on przez niego używany, jest zobligowany do wykupienia zabezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Potocznie nazywanego w skrócie OC. Z tym terminem spotkała się zapewne większa część osób, nawet jeśli nie korzysta czynnie z dobrodziejstw posiadania samochodu. Ubezpieczenie OC wolno wykupić w dowolnie wybranej przez siebie firmie oferującej pakiety ubezpieczeniowe różnorodnego typu. Składki wpłacane na jego poczet pokryją wydatki wypadku, który może spowodować kierowca zabezpieczonego pojazdu. Pokryją także szkody wyrządzone z nieprzepisowego prowadzenia aut przez innych użytkowników dróg. Nie wszelkie typy zabezpieczeń odpowiedzialności cywilnej są potrzebne. Niemniej jednak istnieje grupa zawodów, dla jakich państwo prognozuje obowiązkowy wykup OC. Są to przede wszystkim takie profesje, jak rolnicy, architekci i kierowcy. Także inżynierowie pracujący na konstrukcjach powinni posiadać dobre ubezpieczenie.

Dlaczego osoby pracujące w tych zawodach mają ponadprogramowe zobowiązania? Chodzi naturalnie o kolosalne ryzyko prawdopodobnych strat finansowych, co weryfikuje Ubezpieczenia-Wrycza.PL – Ubezpieczenie OC Warszawa. Gospodarstwo rolne stanowi niewiarygodne źródło dochodu. Nigdy nie wiadomo, czy plony nie ulegną zniszczeniu przez suszę czy powódź. W końcu pogoda bywa kapryśna.

Każdy rolnik powinien zdobyć w razie potrzeby wsparcie ekonomiczne. Podobnie kierowcy, jacy wyjeżdżając w trasę, są narażeni na groźne kolizje automobilowe. Pobyt na budowie też stwarza ewidentne zagrożenia dla zdrowia oraz życia człowieka. Solidny ubezpieczyciel zadba o skuteczna ochronę finansową dla wszystkich robotników. Otrzymamy odszkodowanie sytuacji zniszczenia mienia, lub przy uszczerbku na zdrowiu. Chociaż składki mogą być nieco uciążliwe, z pewnością docenimy obowiązkowe OC w obliczu nagłego wypadku.

Dodaj komentarz