Gdy nie znamy prawa – pomoc prawna

autor:

Usługi

Rodziciele na ogół potrzebowaliby dla własnych dzieci kariery prawniczej. Jednakowoż równocześnie w stworzonym przez nas kraju zaufanie do adwokatów non stop maleje. Dotyczy to też adwokatów, choć dawno temu pośród zawodów sądowych cieszyły się największym zaufaniem. Wypływało to z faktu, iż adwokaci łączyli się z obrońcami opozycjonistów, co wywierało do nich sympatię. Po przemianach ustrojowych dostrzegamy dzięki mediom, że adwokaci bronią nie zawsze popularnych osób publicznych. Prawnik pomaga jednakże kontrahentowi w imię prawa, według którego każdy ma do takiej obrony prawo, bez względu od własnego stosunku do popełnionego przez niego działania.

Choć każdy mecenas powinien przestrzegać zasad etyki adwokackiej zawartej w Kodeksie Etyki Adwokackiej, to jednakże nie wystarcza, żebyśmy im ufali. Kodeks ten mówi jasno, iż stosunek kontrahenta oparty jest na zaufaniu oraz adwokat powinien zakończyć współpracę z kontrahentem jeśli ten stracił to zaufanie. Interesujące, ilu adwokatów istotnie zdecyduje się to robić w takiej sytuacji? Starożytni jak mieli w tym wypadku rację. Nieznajomość prawa ot tak szkodzi, ponieważ nie jest żadnym wyjaśnieniem, gdy popełni się czyn niedozwolony, stojący w sprzeczności z jakimś aktem prawnym. Nie sposób jednak zaznajomić całego prawa obowiązującego w danym kraju. Także prawnicy specjalizują się w wskazanych jego dziedzinach. I tak nawet skuteczny adwokat łódź skupia się lub na rozporządzeniach prawa karnego, albo na sprawach rozpatrywanych przez sądy rodzinne i tak dalej.

Zwykłemu człowiekowi niesłychanie łatwo wstąpić w konflikt z prawem, albowiem, jak wspomniałam, gąszcz rozporządzeń będzie w zasadzie nie do ogarnięcia. Kiedy tak właściwie już tak się zdarzy niewątpliwie warto poszukać pomocy kogoś takiego, jak adwokat. Nie tylko pomoże nam w pełni zrozumieć kłopot, w jakim się znaleźliśmy, ale może sprawnie przeprowadzić nas przez meandry potencjalnego procesu karnego. Koszt, jaki to za sobą niesie i tak może być znacznie niższy, niż bez takiego fachowego wsparcia. Adwokat ma okazję przydać się nam w najmniej wyczekiwanym momencie. Warto znać prawo w miarę możliwości. Jakkolwiek warto także uwierzyć fachowcowi, kiedy tak właściwie już zajdzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz