GPS – bezpieczeństwo oraz komfort w podroży

autor:

Nowe technologie

System nawigacji satelitarnej GPS powstał – jak kolosalna ilość innych wymysłów – w Stanach Zjednoczonych, pozostał zaprojektowany przez Departament Obrony USA. Z początku stosowany był tylko i wyłącznie do celów militarnych, jednak z w pewnych sytuacjach Departament Obrony udzielił system do wyeksploatowania cywilnego, wykorzystywany jest on aktualnie bardzo szeroko w nawigacji samochodowej, chociaż wykorzystywany jest również na przykład do badania gruntów w rolnictwie.

Sam system składa się z trzech podstawowych detalów – sprzętów satelitarnych, naziemnych stacji radiolokacyjnych oraz przekaźnikowych i odbiorników, będących ostatnim ogniwem systemu. Zasada działania systemu GPS polega na tym, że sygnał radiowy, który przemieszcza się z satelitów do odbiornika, podróżuje konkretna ilość czasu, jego dokładny pomiar pozwala na zlokalizowanie poszczególnych szczegółów. Aktualnie nadzwyczaj szeroko rozpowszechnione jest używanie systemu GPS oczywiście do nawigacji samochodowej – mogą to być palmtopy bądź też pokrewne urządzenia, dzięki jaki w trakcie podróżowania nie powinniśmy zabłądzić, nawigacja powinna doprowadzić nas do celu podróży – wypróbuj także http://flota-online.pl.

Coraz to więcej kierowców korzysta z nawigacji satelitarnej GPS, zamiast korzystania z map, których dokładne obejrzenie wymaga zatrzymania pojazdu w bezpiecznym miejscu oraz prześledzenie dalszej trasy na mapie. Coraz to znacznie więcej urządzeń typu GPS powstaje w ramach specjalnych aplikacji wgrywanych do telefonów komórkowych, jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie dla kierujących, albowiem w jednym urządzeniu mają wspaniałe udogodnienie w podróży, a jednocześnie stałą komunikację.

Są jednakże osoby, które nie nadzwyczaj ufają nawigacji GPS – głównie są to kierowcy, których nawigacja zawiodła – nie doprowadziła do celu podróży, ale wyprowadziła na przysłowiowe manowce. Takie sytuacje mogą się zdarzyć, przecież każde urządzenie bywa w pewnych momentach zawodne – nawigacja GPS może mylić się głównie w sytuacjach, kiedy podróżujemy po terenie, gdzie jest słabe zagęszczenie stacji radiolokacyjnych, jak rewiry leśne czy tereny słabo zurbanizowane.

Dodaj komentarz