Historia rowerów elektrycznych

autor:

Dom & Ogród

Pierwsze rowery elektryczne zostały udokumentowane w latach 80. i 90. XIX wieku w urzędach patentowych zarówno we Francji, jak i w Stanach Zjednoczonych. We Francji jednym z najwcześniejszych był trójkołowy rower elektryczny, w którym moc silnika była kontrolowana za pomocą ręcznego systemu dźwigni bez pedałów.

W 1989 r. powstał pierwszy „Pedelec” lub Pedal Electric Cycle (obecnie określany jako pedal-assist). Zamiast używać mechanizmu dławiącego do sterowania silnikiem, jak miało to miejsce we wszystkich poprzednich modelach, pedałowanie umożliwiło rowerzystom korzystanie z roweru elektrycznego w sposób nie różniący się od jazdy na zwykłym rowerze.

Obecnie wykorzystanie rowerów elektrycznych na całym świecie stale rośnie. Ich dostępność i mobilność nie tylko sprawiły, że jazda na rowerze stała się bardziej dostępna, ale także podniosły ten sport do niewyobrażalnego wcześniej poziomu, a jazda na rowerze stała się wyborem dla nowych i starych rowerzystów, niezależnie od tego, czy poruszają się po drogach o dużej wysokości, czy też swobodnie przemierzają ulice miast.

7 wspaniałych zalet roweru elektrycznego

Wygoda i łatwość użytkowania dla każdego, w tym osób starszych i niepełnosprawnych. Dojazdy rowerem, które byłyby zbyt dalekie, zbyt długie lub zbyt wolne, stają się możliwe dzięki rowerowi elektrycznemu.

Łatwiejszy dojazd do pracy bez nadmiernego pocenia się.

Wydajność energetyczna. Według badań przeprowadzonych przez Efficiency Vermont, e-rowery zastąpiły znaczną ilość kilometrów przejechanych samochodem. Średnio, właściciele rowerów elektrycznych wypierają 760 mil rocznie.

Efektywność kosztowa (brak opłat za parkowanie, brak wydatków na paliwo, brak wysokich opłat eksploatacyjnych). Czystsza alternatywa transportu dla handlu i produktów w dostawach wewnątrzmiejskich.

Nie wymaga dodatkowych dokumentów. Rower elektryczny jest nadal uważany za rower, więc jeśli nie lubisz procesu rejestracji, uzyskiwania tablic rejestracyjnych lub ubezpieczenia, zakup rowera elektrycznego może być dobrym wyborem!

Pomaga w walce ze stresem; regularna aktywność fizyczna na rowerze elektrycznym poprawi krążenie krwi, rozbuduje mięśnie, uwolni od stresu i wyzwoli w Twoim organizmie endorfiny.

Rozważasz zakup roweru elektrycznego?

Dla osób jeżdżących po raz pierwszy zaleca się poświęcenie trochę czasu na naukę bezpiecznej jazdy na zajęciach, aby lepiej zrozumieć zasady ruchu drogowego. W ten sposób nowi rowerzyści będą mogli uniknąć wypadków i łatwiej i bezpieczniej pokonywać trasy.

Spacerując po mieście lub będąc w górach w weekendy, coraz więcej rowerzystów z rowerami elektrycznymi staje na Twojej drodze. Dla wielu zapalonych rowerzystów jest to absolutny zakaz i opcja tylko dla mięczaków i seniorów. Ale czy takie negatywne nastawienie jest rzeczywiście uzasadnione? Absolutnie nie! W tym wpisie pokażemy Ci zalety rowerów elektrycznych, a także opowiemy o niektórych ich wadach.

WSZYSTKIE ZALETY ROWERÓW ELEKTRYCZNYCH W SKRÓCIE.

Bliższe spojrzenie szybko pokazuje: rower elektryczny ma więcej zalet niż mogłoby się wydawać na początku.

Mniejszy wysiłek. Mniejszy wysiłek może na początku wydawać się niesportowy, ale wcale tak nie jest. Jeśli wybierasz się na rower górski z rowerem elektrycznym, nie oznacza to, że nie musisz włożyć trochę wysiłku i że po pewnym czasie zaczniesz się pocić. Możesz jednak pokonać strome odcinki, na których w przeciwnym razie musiałbyś zejść z roweru i iść pieszo.

Pozwala to nie tylko na pokonywanie dłuższych dystansów, ale także oszczędza część sił na zjazd. Dzięki regulowanej mocy silnika możesz nawet zdecydować, jak bardzo potrzebujesz wsparcia w danej chwili. Jednocześnie jednak nie należy zapominać, że trzeba zejść z tych stromych odcinków, na które wcześniej wjechało się pod górę. Zawsze należy mieć na uwadze swoje osobiste ograniczenia, nawet jeśli początkowo może się wydawać, że z pomocą silnika jest to łatwe i wykonalne.

Do celów treningowych. Rower elektryczny może być również doskonale wykorzystywany do specyficznego treningu. Na przykład, jeśli chcesz utrzymać stałe tętno, ale nadal pokonywać dystanse ze stromymi odcinkami, możesz to dobrze kontrolować dzięki wsparciu silnika.

Zmniejszony stres fizyczny. Jazda na rowerze elektrycznym jest łagodna dla ciała – zwłaszcza stawy, kolana i uda są narażone na mniejsze obciążenia niż w przypadku zwykłego roweru. Oprócz tego, że jest to oczywiście korzystne dla wszystkich, rower elektryczny jest również dobrym wyborem dla seniorów lub osób po urazach. Wycieczki rowerowe na łonie natury lub jazda po mieście są więc możliwe dla każdego. Zobacz więcej.

Środek transportu przyjazny dla środowiska

Rower elektryczny jest idealny nie tylko do uprawiania sportu, ale także do codziennej jazdy do pracy, przyjaciół czy na zakupy. Dzięki wspomaganiu silnikiem jesteś o wiele szybszy, a także dojeżdżasz do celu bardziej zrelaksowany, nie pocąc się. To sprawia, że rower elektryczny jest przyjazną dla środowiska alternatywą dla samochodu, a także sposobem na uniknięcie zatłoczonego metra i autobusów.

RZECZY, KTÓRE RÓWNIEŻ NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ.

Oprócz wielu zalet, rowery elektryczne mają też oczywiście kilka wad, które należy rozważyć przed zakupem.

Wysokie koszty. Dobre rowery elektryczne są drogie. Za te pieniądze dostajesz jednak świetny rower, który może być używany na wiele sposobów i niezawodnie Cię wspiera. Sam musisz zdecydować, czy jest on wart swojej ceny.

Duża waga. W porównaniu z normalnymi rowerami, rowery elektryczne są dość ciężkie – średnio ważą ponad 20 kg. Przenoszenie roweru przez kilka kroków może więc szybko stać się męczące. Jeśli bateria jest rozładowana, sama jazda również wymaga większego wysiłku.

Dodaj komentarz