Jak ochronić dziecko przed niebezpieczeństwem netu?

autor:

Komputery

Internet jest nie tylko kolosalną kopalnią wiedzy, ale niekiedy może stanowić zagrożenie – dotyczy to w głównej mierze dzieci i nastolatków. Istnieją bowiem ludzie, którzy wykorzystują naiwność oraz ufność innych, a to ma okazję kończyć się tragicznie.

W najwyższym stopniu narażone na przedsięwzięcie internetu są dzieci. Rodzice wielokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą monitorować użytkowanie internetu przez swoje pociechy. Coraz to więcej akcji cywilnych godzi niemniej jednak wagę tego kłopotu oraz otwiera oczy rodzicom, a zdarzają się też przypadki, że dziecko zaczyna być uzależnione od internetu oraz nie potrafi nad tym uzależnieniem zapanować. Z radą przychodzą w owym czasie pedagodzy, którzy umieją poradzić sobie w wielu przypadkach z takim kłopotem Niezbędna jest jednak też pomoc i zaangażowanie rodziców, którzy są przecież najogromniejszym wsparciem dla swojego dziecka.

Niemniej, aby zapobiec takim stanom radzi się rodzicom kontrolowanie aktywności internetowej ich dzieci. To zdrowe zwłaszcza w owym czasie, kiedy dzieci nie są jeszcze na tyle znaczące, aby móc logować się na różnorodne portale społecznościowe – także w szkole rodzice mogą odkryć pomoc i porady na temat tego jak radzić sobie z tym, że dziecko korzysta niezmiernie niemało z internetu.

Najlepszą wskazówka jest niemniej jednak stereotypowe ograniczenie dostępu do internetu. Rodzic powinien wyznaczyć swojemu dziecku czas jaki ma prawo spędzać dziennie przed komputerem. Najporządniej kiedy takie ograniczenia wprowadzone są od początku użytkowania komputera i internetu. Wtedy bowiem dziecko przyzwyczajone jest do tego, że nie przesiaduje całego dnia. Dobrze jest także założyć ochronę rodzicielską na strony oraz portale, jakie wydają się podejrzane i są w stanie być zagrożeniem dla dziecka.

Ochrona rodzicielska to nic innego jak zablokowanie dostępu do tych stron internetowych. Doradza się też rodzicom, aby więcej czasu poświęcali swoim pociechom oraz ich komplikacjom. Trzeba albowiem wiedzieć, co dzieje się w życiu osobistego dziecka, czy dziecko nie ma kłopotów bądź czy coś go nie smuci. To całkowicie normalne i pomaga zachować zdrowe relacje pomiędzy rodzicem a dzieckiem, bez względu na wiek dziecka.

Dodaj komentarz