Jak upiększyć ogród i w co go wyekwipować?

autor:

Dom & Ogród

Niedużo osób zastanawia się nad zastosowaniem roślin dekoracyjnych. Wielu wydaje się to oczywiste takie rośliny realizują funkcję estetyczną, ozdobną, czy, jak co poniektórzy ją definiują artystyczną. Są przecież szczegółem misternie ułożonej kompozycji, nad jaką ktoś spędził dużo godzin pracy, pragnąc urozmaić pejzaż, nadać mu pożądane przez niego cechy i po prostu go upiększyć. Aczkolwiek, to wyłącznie jedno z wielu ich zastosowań. Sadzi się je w ogrodach, aby spełniały oprócz tego dużo przeróżnych funkcji, które pewnie część czytelników trochę zdziwią. Jak wszelkie rośliny, tak oraz te strojne są częścią ekosystemu.

W szeregu przypadków stanowią pokarm dla wielu gatunków owadów (jakie definiujemy mianem szkodników i z całych sił staramy się je tępić), są częścią łańcucha pokarmowego oraz fabrykantami w procesie fotosyntezy. Mówiąc o tym, powiadamy o funkcji ekologicznej roślin ozdobnych. Dla wielu innych zwierząt, nie żywiących się ich cząstkami, rośliny te są również miejscem zamieszkania, pełniąc rolę osłonową. Też gleba dużo im zawdzięcza – chronią ją przez erozją.

Produkując tlen, użyczając cienia ludziom, wyciszając głośno wiejący wiatr i dostosowując temperaturę powietrza, pełnią także rolę klimatyczną. W jaki sposób widać, ogrodnicy sadzą je nie jedynie po to, aby ładnie wyglądały – ich wykorzystanie i ważność są o wiele pokaźniejsze, niż wolno by się tego spodziewać – sprawdź doniczki betonowe. Niezwykle często domom jednorodzinnym towarzyszą ogrody. To oczywiście one pojawiają się w marzeniach wielu ludzi, którzy chcą zamieszkać w domu z otaczającym go beztroskim ogrodem. Nie każdy posiadacz tego typu nieruchomości jednak potrafi przyzwoicie zaaranżować, zaprojektować oraz potem ten projekt zrealizować.

Na szczęście, absorbują się tym profesjonaliści, do których może zameldować się każdy potrzebujący wsparcia. Mowa tu bezsprzecznie o architektach krajobrazu i ogrodnikach. Zatem pierwsi zaplanują dla nas wygląd ogrodu oraz uzgodnią, które rośliny mają dojrzewać w wyznaczonych miejscach. Mimo to przeważnie na tym kończy się ich zadanie i resztę (zasadzenie roślin po uprzednim dobrym przygotowaniu gleby i wszystkie inne zajęcia) będziemy musieli niestety wykonać sami bądź zlecić tę pracę firmie ogrodniczej.

One Reply to “Jak upiększyć ogród i w co go wyekwipować?”

  1. Kalina Nosal pisze:

    Takie i inne rozwiązania w ogrodzie posiadają apartamenty w Budvie, które swoim wyglądem urzekły mnie od pierwszego zobaczenia. Chcemy z mężem kupić sobie taki kiedyś. Może na wcześniejszą emeryturę się tam wybierzemy, po sprzedaniu naszej firmy.

Dodaj komentarz