Jak wyczyścić odkurzacz?

autor:

Dom & Ogród

Pomóż swojemu odkurzaczowi pracować lepiej dzięki naszym wskazówkom dotyczącym regularnego czyszczenia i konserwacji.

To ironia losu, że odkurzacz w Twoim domu może być często najbrudniejszym urządzeniem w domu. Kiedy skończysz odkurzać, możesz nie mieć ochoty, aby poświęcić mu trochę miłości i troski. Ale warto to zrobić: czysty i dobrze utrzymany odkurzacz będzie lepiej zbierał brud z Twojego domu i dłużej Ci posłuży.

Wyjaśnimy, jak czyścić pojemnik i wnętrze urządzenia, wymieniać filtry, usuwać zatory, splątane włosy i inne problemy.

Zanim zaczniesz

Przed przystąpieniem do konserwacji odkurzacza należy zapoznać się z instrukcją obsługi danego modelu. Znajdziesz tam informacje o tym, jak uzyskać dostęp do filtrów i jak je wymienić, które części można bezpiecznie myć oraz inne pomocne wskazówki.

Co będzie potrzebne do czyszczenia odkurzacza?

Posiadanie pod ręką następujących przedmiotów pomoże Ci dokładnie wyczyścić odkurzacz.

 • Miękka ściereczka do wytarcia odkurzacza.
 • Nożyczki, rozpruwacz do szwów lub mały nożyk do usuwania splątanych włosów i nici.
 • Mała szczotka (np. stara szczotka do mycia naczyń lub szczoteczka do zębów).
 • Zlew do czyszczenia części odkurzacza.
 • Środek dezynfekujący (np. alkohol izopropylowy).
 • Rączka miotły do usuwania zatorów z węża.
 • Przydatny może być również drugi odkurzacz.

Czas wykonywania poszczególnych czynności konserwacyjnych podany poniżej jest jedynie sugestią. Za każdym razem, gdy odkurzacz traci siłę ssania, wydziela zapach stęchlizny lub po prostu wygląda na zanieczyszczonego, należy poświęcić mu trochę uwagi.

Czyszczenie odkurzacza po każdym użyciu

W przypadku odkurzaczy bezworkowych należy opróżnić pojemnik na kurz, wyczyścić głowicę czyszczącą i rolki szczotki.

 1. Jeśli głowica podłogowa ma wałek szczotkowy, zazwyczaj można go zdjąć, aby ułatwić czyszczenie. Sprawdź w instrukcji, jak to zrobić, ponieważ każdy odkurzacz jest inny.
 2. Usuń włosy lub nici zaplątane wokół wałka, ostrożnie przecinając je nożyczkami, zrywaczem do nitek lub małym nożykiem. Uważaj, aby nie przeciąć włosia rolki lub siebie!
 3. Oczyść głowicę i włosie wałka z kurzu, kłaczków i włosów – pomoże w tym mała szczoteczka. Jeśli wałek jest bardzo brudny, często można go umyć pod kranem. Przed ponownym zamontowaniem upewnij się, że jest suchy.
 4. Sprawdź, czy wlot (otwór) głowicy czyszczącej nie jest zablokowany.
 5. Włóż z powrotem wałek, jeśli został wyjęty, i upewnij się, że jest prawidłowo osadzony.
 6. W przypadku głowic czyszczących do wielu podłóg może być dostępne ustawienie do podłóg twardych, które obniża miękką krawędź szczeciny wokół krawędzi głowicy. Opuść je i oczyść z nagromadzonych kłaczków i brudu.

Rada: W przypadku czyszczenia głowicy szybką metodą jest często odłączenie jej i użycie końcówki rury do odessania kłaczków i kurzu. Alternatywnie, drugi odkurzacz (np. ręczny) może szybko wykonać niektóre z tych zadań.

Sprawdź, czy w wężu nie ma przeszkód, takich jak klocki Lego, zwitki papieru, guziki i spinki do włosów. Zwykle od razu wiadomo, czy coś nie utknęło w wężu, ale czasami zator może narastać z czasem. Aby to zrobić:

 • odłącz wąż i potrząśnij nim, aby sprawdzić, czy nic nie grzechocze lub nie wypada
 • sprawdź, czy na każdym końcu nie ma widocznych zatorów, a następnie ostrożnie przesuń trzonek miotły w dół węża, aby wyczuć i wypchnąć zatory.

Czyszczenie odkurzacza raz w miesiącu (lub po kilku użyciach)

Sprawdź instrukcję obsługi lub stronę internetową producenta (zobacz więcej), aby dowiedzieć się, które filtry można wyjąć i umyć oraz jak to zrobić.

Należy wyszczotkować nagromadzony kurz z filtrów nadających się do mycia (zalecamy robić to na zewnątrz) i w miarę możliwości umyć je pod kranem lub w zlewie z ciepłą wodą.

 • Większość odkurzaczy posiada filtr wstępny pomiędzy workiem/pojemnikiem a silnikiem. Filtruje on powietrze przepływające przez worek lub pojemnik, aby upewnić się, że kurz nie dostanie się do silnika. Mogą one również posiadać inne filtry, takie jak HEPA lub inne filtry powietrza wylotowego wydmuchiwanego z silnika, aby upewnić się, że drobne cząsteczki nie wydostaną się z powrotem do powietrza w gospodarstwie domowym.
 • Filtry wstępne silnika są zazwyczaj wykonane z grubego materiału, który można usunąć szczotką i opłukać pod kranem lub umyć w ciepłej wodzie. Przed ponownym zamontowaniem ich w odkurzaczu upewnij się, że są całkowicie suche.
 • Filtry HEPA można zazwyczaj delikatnie wyszczotkować lub potrząsnąć, aby usunąć nagromadzony kurz, ale zazwyczaj nie można ich myć. Sprawdź w instrukcji, czy Twój filtr można myć i czy są jakieś szczegółowe instrukcje dotyczące czyszczenia.
 • Zewnętrzne powierzchnie odkurzacza należy przetrzeć miękką, wilgotną szmatką.

Wymiana worka

W przypadku modeli z workiem należy wymienić worek, gdy jest on zapełniony w około dwóch trzecich. Pozostawienie go do całkowitego zapełnienia będzie miało wpływ na siłę ssania i odkurzacz nie będzie działał tak dobrze. Ponadto, zbyt długie pozostawianie zanieczyszczeń w worku może prowadzić do gromadzenia się w nim pleśni i zarazków.

Podczas wymiany worka skorzystaj z okazji, aby usunąć kurz z komory worka za pomocą wilgotnej szmatki (lub użyj drugiego odkurzacza – idealnie nadaje się do tego szczotka). Przed włożeniem nowego worka i zamknięciem komory należy upewnić się, że powierzchnie komory są suche.

Dodaj komentarz