Jak zostać mistrzem odkurzania: przewodnik po czyszczeniu

autor:

Dom & Ogród

Czy naprawdę muszę czyścić odkurzacz? W ciągu ostatniego roku ludzie przywiązywali większą wagę do zdrowia i czystości. Gromadzenie się brudu i kurzu w domu lub biurze może być niebezpieczne. Kurz i inne alergeny mogą prowadzić do chorób, ataków astmy i nie tylko. Prawdopodobnie już wiesz, że najlepszym sposobem na zapobieganie gromadzeniu się wody jest regularne odkurzanie.

Ale jeśli odkurzacz utrzymuje twoją podłogę w czystości, co utrzymuje twój odkurzacz w czystości? Czy wiesz, ile brudu czai się w odkurzaczu? Według badań przeprowadzonych w 2008 roku na Uniwersytecie Arizony odkurzacze i ich szczotki są pokryte zarazkami i bakteriami. Spośród wszystkich testowanych odkurzaczy 50% zawierało bakterie kałowe, 13% zawierało E. coli, a każda z nich zawierała pleśń!

Badania pokazują, że podczas użytkowania odkurzacz może uwalniać wykrywalne ilości bakterii pochodzenia ludzkiego, które mogą potencjalnie prowadzić do wdychania zakaźnych lub alergizujących aerozoli. Pomyśl o tym w ten sposób, po przetarciu powierzchni wyrzucasz ściereczkę lub myjesz zużytą szmatkę. Nie pozwolisz, aby wypełniona brudem szmata usiadła, dopóki nie będziesz gotowa do jej ponownego użycia, to samo dotyczy odkurzacza. Łatwo jest myśleć o odkurzaczach jako o rozwiązaniu, ale bez odpowiedniej pielęgnacji może szybko stać się problemem.

Produkty do użycia

Aby dokładnie wyczyścić odkurzacz, możesz potrzebować kilku różnych produktów. Pierwszym i najważniejszym produktem jest mydło do naczyń. Każde delikatne mydło do naczyń będzie działać. Będziesz chciał użyć dużej wanny lub zlewu i napełnić ją ciepłą wodą z mydłem.

Następnie potrzebujesz ubrań z mikrofibry i szczoteczki do zębów. Ściereczki z mikrofibry mogą łapać włókna brudu, dlatego należy używać ich na częściach odkurzacza, których nie można zanurzyć w wodzie. Szczoteczki do zębów są zwykle przydatne, jeśli chcesz dotrzeć do trudniejszych obszarów.

Sprężone powietrze będzie w stanie usunąć wszelkie zakamarki w Twoim odkurzaczu.

Przeważnie użyjesz powietrza w puszkach do kurzu i innych cząstek. Nożyczki są również przydatnym narzędziem, które można mieć przy sobie na wypadek, gdyby coś utknęło w pędzlach lub włosiu odkurzacza. Jeśli jesteś uczulony na kurz, powinieneś mieć leki przeciwalergiczne i maskę przeciwpyłową, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas czyszczenia odkurzacza. Rzeczy na pewno się zakurzą!

Znajdź instrukcję obsługi

Zanim rozpoczniesz proces, upewnij się, że posiadasz instrukcję obsługi, która przyda się na wiele sposobów. Instrukcja obsługi poinformuje Cię o różnych komponentach i ostrzeżeniach o tym, czego nie robić z odkurzaczem. Jeśli nie masz instrukcji obsługi, nie bój się. Większość popularnych marek odkurzaczy umożliwia pobranie instrukcji obsługi marki i modelu z Internetu. Po prostu wyszukaj model i instrukcję w Google, a powinieneś być w stanie go znaleźć.

Zacznij od włosia

Pędzel i włosie można czyścić po każdym użyciu. Należy sprawdzić włosie, aby upewnić się, że na szczotce nie ma włosów ani innych zanieczyszczeń. Jeśli wokół pędzla owinięty jest sznurek lub włosy, możesz je obciąć nożyczkami. Nie wyciągaj włosów ani luźnych sznurków z odkurzacza. Po przecięciu sznurków szczotki można spryskać środkiem dezynfekującym.

Opróżnij odkurzacz

Obecnie większość odkurzaczy jest bezworkowych. Ułatwia to napełnienie pojemnika brudem i wyrzucenie go bez użycia worków. Niektórzy ludzie pozwalają, aby te kanistry się napełniły, zanim je wyrzucą. Nie daj szansy na rozwój bakterii ani innych zarazków w pojemniku. Zamiast czekać, aż napełnisz kanister, po każdym użyciu należy go wylewać. Dodatkowo, jeśli będziesz regularnie opróżniać pojemnik, odkurzacz będzie działał lepiej.

Wyczyść filtry

Łatwo zapomnieć o filtrach do odkurzacza. Większość ludzi nie myśli o różnych składnikach próżni, dopóki coś nie jest nie tak. Zwykle, jeśli próżnia nie działa lub działa z niską wydajnością, otrzymuje odpowiednią uwagę. Jednak kontrola filtra powinna być częścią Twojej comiesięcznej rutyny.

Zajrzyj do instrukcji odkurzacza, aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się filtr, i odłącz go. Zmywalne filtry można wyjąć, wstrząsnąć i wypłukać pod zimną wodą. Upewnij się, że filtr jest suchy przed ponownym włożeniem. Filtry jednorazowe należy całkowicie wymienić.

Głębokie czyszczenie odkurzacza. Większość ludzi nie myśli o dokładnym czyszczeniu odkurzacza. Rzeczywistość jest taka, że każdy element ulega zabrudzeniu, a bez gruntownego czyszczenia możesz przy każdym użyciu rozprzestrzeniać kurz i bakterie. Na szczęście odkurzacz wystarczy dokładnie wyczyścić raz w roku.

Aby zrobić to poprawnie, musisz być w stanie zdemontować próżnię. Kanister i inne nasadki należy namoczyć w wodzie. Następnie wyszoruj części i całkowicie je wysusz przed ponownym złożeniem. Do oczyszczenia wszelkich zakamarków i zakamarków można użyć puszki ze sprężonym powietrzem. Po wyczyszczeniu możesz wytrzeć zewnętrzną część odkurzacza. odkurzacz bezprzewodowy to bardzo dopracowany sprzęt.

Wymień odkurzacz. Z biegiem lat twoja próżnia staje się mniej efektywna. Badanie w czasopiśmie Science & Technology pokazuje, że starsze odkurzacze emitują więcej zanieczyszczeń niż młodsze. Większość odkurzaczy może wytrzymać około ośmiu lat. Przy odpowiedniej opiece można z tego wynieść dziesięć dobrych lat. Chociaż może być kuszące, aby spróbować jeszcze bardziej przedłużyć żywotność odkurzacza, powinieneś naprawdę pamiętać, że próżnia powyżej dziesięciu lat może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Po przeczytaniu tego prawdopodobnie zastanawiasz się, kiedy ostatnio czyściłeś odkurzacz. Zanim rozpoczniesz wiosenne porządki, upewnij się, że Twój odkurzacz jest odpowiednio zadbany. Jeśli chodzi o Twój dom lub budynek biurowy, czystość jest najwyższym priorytetem.

Dodaj komentarz