Jakim sposobem współczesna fotografia dopasowuje się do fotografii ślubnej?

autor:

Fotografia

Od momentu sporządzenia pierwszego aparatu fotograficznego, poprzez odkrycie błony światłoczułej, kunszt fotografii szybko ewoluowała. Pierwsze fotografie dotyczyły ważnych historycznie postaci, potem w załodze zamykano coraz więcej szczegółów, upamiętniano na kliszy różnorodne uroczystości, stopniowo przechodząc do fotografowania zwykłych ludzi oraz powszednich sytuacji. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi chciało uwiecznić swoje rodzinne wydarzenia na papierze fotograficznym. Tak narodziła się fotografia ślubna. Oglądając ślubne zdjęcia naszych przodków, zauważamy jak różne były kanony mody fotograficznej od dzisiejszych trendów. Kobieta i mężczyzna prosty obok siebie, praktycznie bez jakichkolwiek emocji na twarzach, ma prawo w niektórych pozach dostrzega się rozkoszny uśmiech. Na zdjęciach góruje nastrój elegancji i powagi.

W dalszych latach moda na ślubne pozy zmieniała się wspólnie z rozwojem fotografii, fotografia weselna już nie miała takiej surowej formy, uwiecznione na niej postaci miały znacznie bardziej filuterne mniemania w swoją domenę, fotograf usiłował przedstawić radość nowożeńców z tego znaczącego dla nich wydarzenia. Jeszcze kilkanaście lat temu fotografowie wybitnie nieczęsto stosowali plener jako tło do fotografii ślubnej. Najbardziej popularne były pozowane zdjęcia w atelier, na tle planszy widokowej przygotowanej przez fotografa. Pole do popisu było kolosalne. Pani młoda siedzi na ławeczce, pan młody pochyla się nad nią, a za nimi greckie asysty oraz ogniste róże.

Wiele w bajkowych odcieniach. Fotografia weselna finalnie porzuciła czarno-białą formę na rzecz bogatej kolorystyki – przetestuj sesja zdjęciowa Wrocław. Para młoda była długo i skrupulatnie ustawiana w należytych pozach do zdjęcia, pejzaże za nimi były ulepszane, makijaż spływał w świetle mocnych lamp. Kolejny punkt ślubnej imprezy był dokonany. Finalnie nadszedł czas, gdy nowożeńcy odkryli, że piękno natury jest o dużo bardziej fotogeniczne niż zakurzone plansze w atelier, fotografia ślubna weszła więc odważnie do parków, ogrodów, w góry, słowem otworzyła się na naturalne piękno. Jakakolwiek pora roku ma własne uroki, jakie skwapliwie stosowane są przez fotografów. Najlepsi tworzą z fotografii prawdziwe artystyczne dzieła, nieomalże jak kiedyś malarze. Portrety, jakie w pełni ujawniają emocje i szczęście młodych małżonków na tle zachwycającej natury.

Dodaj komentarz