Kiedy tak właściwie najporządniej rozpocząć budowę domu?

autor:

Dom & Ogród

Planując budowę własnego domu, należałoby jest tak zaplanować poszczególne jej etapy, żeby optymalnie wyeksploatować warunki pogodowe i nie mieć przy okazji tego rodzaju kłopotów, iż mróz utrudni nam na przykład dokończenie miarodajnego etapu budowy. Wobec tego najlepszym, perfekcyjnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowlanych wczesną wiosną, żeby najpóźniej w miesiącach jesiennych ukończyć prace na zewnątrz budynku, kiedy będzie on już zadaszony, okna i drzwi będą zamontowane. Właśnie dlatego też prace oraz czynności związane z preparacją samej budowy warto rozpocząć już w roku poprzedzającym budowę, albowiem uzyskiwanie pojedynczych zezwoleń, gromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji przecież może trwać kilka ładnych miesięcy. Nawet sprawa przyłączenia poszczególnych mediów, decyzje wydane w tej sprawie też powodują dodatkowy czas, niezbędny do uzyskania warunków ważnych dla rozpoczęcia poprawnych prac budowniczych. Największym wrogiem procesu budowy jest mróz, ponieważ większość prac związanych z murowaniem lub tynkowaniem nie powinna być prowadzona w temperaturze ujemnej, perfekcyjne jest nie przekraczanie granicy 5 stopni Celsjusza.

Fundament – jak sama nazwa uwypukla – to podstawa całej konstrukcji, powinien być w takim razie wykonany z solidnej jakości materiałów, troskliwie, ze znajomością sztuki budowlanej – rekomendujemy także alternatywę, domy modułowe całoroczne. Z pewnością przystępując do tej czynności, nie można robić tego późną jesienią, albowiem mróz jest największym wrogiem świeżo zrealizowanego fundamentu. Najlepiej w następstwie tego wykonać ten etap prac wczesną wiosną, przyzwoicie wykonany fundament zapobiegnie sytuacjom, iż budynek w przyszłości będzie osiadał, a ściany pękały.

Porządnie wykonany fundament zapobiegnie tez przenikaniu do wnętrza budynku wód gruntowych, jak tez przemarzaniu ścian, co jest nadzwyczaj istotne w procesie dalszego użytkowania domu. Technika zrealizowania fundamentu jest również zależna od jakości oraz typu podłoża, jakie znajduje się w danym miejscu. Dlatego wykonanie fundamentu pod dom należałoby jest zlecić wykwalifikowanej, wypróbowanej ekipie, by mieć pewność jego wzorowego wykonania. Beton użyty do tego rodzaju prac powinien być najwyższej jakości, najpoprawniej jest zamówić skończony beton, przywieziony na budowę w wyjątkowej betoniarce – wyrabianie betonu na miejscu stwarza bowiem miarodajne niebezpieczeństwo jego słabszej jakości.

Dodaj komentarz