Kim jest trasat i wierzyciel? Poznaj swoje prawa

autor:

Usługi

Specjalizacja windykacyjna jest coraz popularniejsza. Nowo powstałe firmy nie działają już na starych zasadach, jakie przysporzyły windykatorom tak dużej grupy wrogów. Teraz stosowana jest zwłaszcza miękka windykacja, która tylko w fenomenalnych sytuacjach przechodzi w windykacje twardą. Sektor wierzytelności jest nadzwyczaj pojemny, wobec tego windykatorzy muszą zabiegać o kontrahentów. W ten sposób popularne stały się firmy działające na zasadach europejskich firm windykacyjnych. Do ich dyspozycji pozostają windykatorzy telefoniczni, tzw. call centers. Poza tym w siedzibach funkcjonują centra obsługi konsumenta, komórki obsługi korespondencji.

Popularna jest też współpraca z kancelariami prawnymi. I oczywiście posiadanie w ofercie rad oraz usług prawnika odróżnia nowe firmy od starych. Szablonowe formy windykacji nieraz balansowały na granicach prawa, a nawet ją przekraczały. Z tego powodu fach windykatora kojarzony był jeszcze gorzej niż zawód komornika. Na szczęście dziś takie firmy powoli odchodzą do lamusa, a kontrahenci coraz to rzadziej podchodzą do nowych korporacji z rezerwą. Pożyczający ma pełne prawo do żądania od dłużnika spłacenia powstałych należności. Jest to roszczenie, którego różne typy powstają w przeróżnych okolicznościach – więcej na postępowanie sądowe. Najpopularniejszym jest roszczenie windykacyjne, które powstaje w czasie żądania zwrotu długu.

Powiada się o takim roszczeniu, że jest niezaskarżalne, ponieważ wierzyciel ma prawo domagać się zwrotu długu. Innym wariantem jest tzw. roszczenie negatoryjne. Chodzi w nim o żądanie przywrócenia, np. zawłaszczonego mienia. Poza tym jest roszczenie o zaniechaniu, np. zakłócania ciszy nocnej lub bezprawnego wykorzystywania z rzeczy przystającej do innego człowieka. Co ważne oba roszczenia mają zakres bezwzględny. Jeśli chodzi o roszczenia negatoryjne, jakich przedmiotem jest nieruchomość, nie ma mowy o przedawnieniu. Są też roszczenia posesoryjne, w jakich żąda się przywrócenia stanu praktycznego bądź poprzedniego. Taki rodzaj prawnej ochronny posiadania ma charakter tymczasowy i po upływie pewnego okresu wygasa. Powodem takiego stanu rzeczy jest rozstrzyganie o stanie posiadania, a nie o niemal do przedmiotowej rzeczy.

Dodaj komentarz