Konie nadal są potrzebne – wsparcie weterynarza

autor:

Zwierzęta

Jeszcze do niedawna konie były solidnym elementem wiejskiego krajobrazu. Dostrzega się je było na każdym kroku – ciągnące wozy z sianem, ziemniakami itp., zaprzężone do pługa, brony czy roztrząsarki gnoju. W niedzielę pracowały odwożąc swoich gospodarzy do kościoła czy też w gościnę. Rzadszym widokiem były konie poruszające się swobodnie po zielonym, soczystym pastwisku. Po zakończonej pracy w zamykano je zazwyczaj w ciasnej oraz brudnej stajni. Rolnicy nie mieli w ceremoniału poświęcać nazbyt niemało uwagi oraz troski swoim koniom. Fatalnie karmione, trzymane w szkodliwych warunkach, zaniedbane oraz brudne nie miały szans nabrać zaufania do człowieka.

Niezmiernie nieraz chłopskie konie obarczane były pracą ponad ich siły, zbyt długo obracające kierat, zaprzężone do wozów tak wyładowanych, iż prawie nie zdołały ich ruszyć z miejsca. jedyna zachętą do szybszego biegu lub ewentualnie podjęcia kolejnego obrotu był krzyk oraz bat, czasami zmieniany nawet na kij. Bite oraz poniewierane konie stawały się nieufne i złośliwe w stosunku do swoich gospodarzy oraz wszystkich ludzi. Utrata konia była rozległą stratą, lecz w wypadku jakichś dokuczliwości zwierzęcia, weterynarz wzywano w ostateczności, kiedy wszelkie domowe sposoby były już na wyczerpaniu – leczenie jest jakkolwiek kosztowne, niemniej sprawdź leczenie kolek u koni. Gdy koń był już stary bądź choroba uniemożliwiała pracę, gospodarz bez większych sentymentów sprzedawał go na rzeź. Minął już czas, kiedy koń był najistotniejszym zwierzęciem gospodarskim. Jako źródło energii i siły miał zdecydowany wpływ na szybkość przebiegu prac w gospodarstwie, co przy sezonowości rolnictwa miało ogromne znaczenie.

Jako siła pociągowa konie przestały być należycie niezbędne, jednak nie zginęły na szczęście z krajobrazu stworzonego przez nas kraju. Konie nie ciągną już wyładowanych wszelakim towarem wozów, natomiast zaprzęgane są do eleganckich bryczek i powozów. Z roli ciężko pracującego robotnika przeszły do zadań rekreacyjnych, sprzyjają człowiekowi dla sportu oraz przyjemności. Coraz więcej miłośników koni zakłada małe stajnie oraz stadniny, by prowadzić naukę jazdy konnej oraz aktywność sportowo-rekreacyjną. Ochoczych do skorzystania z takiej propozycji jest coraz więcej, przestała być ona elitarna oraz niezwykle kosztowna.

Dodaj komentarz