Medycyna stosująca zioła – gdzie odnaleźć?

autor:

Zakupy

Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji leków. Zioła uznano wówczas za mało pewny środek leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, że są niezmiernie niezdrowe i trujące. Dziś jednakże zioła z powrotem uzyskują stosowną sobie rangę we współczesnej medycynie to właśnie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła należałoby jest stosować w wypadku wszelkich lżejszych schorzeń. Nie mają bowiem tak drastycznych przypadkowych środków działania jak większość medykamentów. Część nowoczesnych internistów i pediatrów zaleca nawet w przypadku infekcji korzystanie z ziół oraz stanowczo odradza aplikacja antybiotyków.

Przykładowo, w wypadku infekcji oraz zapaleń gardła i migdałków czy anginy, doktorowie polecają płukanki z szałwii, która ma silne działanie ściągające, antyseptyczne i przeciwzapalne. Jednakże zdarza się w szeregu przypadków, że same zioła nie wystarczają i terapię wypada wspomagać antybiotykami – wtenczas polecamy biała wdowa. Polska jest krajem o wybitnie bogatej i różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje niesłychanie wiele roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na pomyślne warunki geograficzne również uprawia się je w hodowlach. Najpopularniejsze polskie zioła znajdują zastosowanie zarówno w medycynie, jak oraz w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek i mięta.

Przetwarza się je, np. suszy lub mieli oraz sprzedaje po pewnym czasie w formie przypraw lub ewentualnie także wiąże w pęczki i wyprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się również napary i herbaty, np. z szałwi oraz rumianku. Inne legendarne oraz cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu i jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują przeznaczenie w zasadzie w medycynie naturalnej, szczególnie w fitoterapii oraz aromaterapii.

Dodaj komentarz