Turystyczna Sieć Współpracy – klaster „SUWALSZCZYZNA-MAZURY”
Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Twórczość Ludowa
Rękodzieło i Tradycje
Przystanki Kulinarne
Jaćwingowie
Multimedia
Mazury

 
 


eAzymut
Strona Główna »  Produkty Turystyczne

Produkty Turystyczne

  • Miejsca odwiedzenia warte

        Szanowny Wędrowcu, zapraszamy Cię do wyprawy po dawnej Krainie Jaćwingów, zwanej Suwalszczyzną i Mazurami Garbatymi. Odkryć chcemy przed Tobą bogaty świat natury i pogranicza narodów, kultur, religii, tajemniczy, a jednocześnie swojski i bliski, gdzie strzeliste wieże kościołów i przydrożne krzyże opowiadają zapomnianą historię, a kamienie wokół jaćwieskich grodzisk przypominają śpiących wojów, gdzie chodzi się uważnie, aby nie wejść w ślad pozostawiony przez niewidzialnych strażników leśnych ostępów. Mnóstwo tu ulotnych wrażeń, których ślad możesz zatrzymać zdobywając w paszporcie pieczenie z miejsc odwiedzenia wartych, przystanków kulinarnych, rękodzieła i tradycji, czy też rozwiązując questy we wskazanych miejscach.

 
  • Przystanki kulinarne

        Będąc na Suwalszczyźnie lub Mazurach Garbatych warto poznać różnorodność kulinarnych specjałów tej krainy. Połączenie zdrowych produktów i bogatego dziedzictwa pogranicza oznacza naprawdę wyjątkową kuchnię. Zapraszamy do zatrzymania się podczas wędrówki po regionie na „Przystankach kulinarnych”. Niniejsze wydawnictwo poprowadzi Państwa do obiektów gastronomicznych i gospodarstw agroturystycznych, gdzie według starych receptur przyrządza się potrawy zgodnie z wieloletnią tradycją, gdzie nie tylko można skosztować, ale także zabrać ze sobą odrobinę prawdziwych przysmaków naszej krainy. Wiejskie gospodynie i miejscowi kucharze są mistrzami w robieniu: kartaczy, babki i kiszki ziemniaczanej, soczewiaków, blinów, czebureków, kołdunów, kibinów, czenaków, czy praskuce, karmuszki, ślizyki. W wielu domach wypieka się słynne sękacze, mrowiska i chleb na kalmusie. Smak tych potraw jest niepowtarzalny i gdzie indziej niespotykany. Ryby z suwalskich i mazurskich jezior wyróżniają także miejscową kuchnię - do najsmaczniejszych należą wędzone sielawy i sieje. Z mleka krowiego i koziego wytwarzane są znakomite sery białe i dojrzewające, a domowe receptury i metody tradycyjnego przygotowania potraw przyjęły często miejscowe restauracje, masarnie i piekarnie.
 
  • Rękodzieło i tradycje

        Zapraszamy na spotkanie z rękodziełem i tradycją na szlaku ciągnącym się od Puszczy Augustowskiej po Puszczę Romincką. Ciekawi ludzie opowiedzą o swojej pasji życiowej i tajnikach rzemiosła, zademonstrują możliwości wykorzystania prostego sprzętu, a przy tym oczarują niezwykłą serdecznością. Ta fascynująca wędrówka może być głównym celem Twojej podróży. Szlak możesz przemierzyć w dowolnie zaplanowanym przez siebie czasie. Nieważna jest również pora roku, wszak na Suwalszczyźnie i Mazurach każda jest jednakowo piękna. Zakwaterowanie w gospodarstwach agroturystycznych, domowe posiłki, a nawet podróż za każdym razem innym środkiem lokomocji - to wszystko jest możliwe i dostarczy Ci wielu wrażeń, które pozostaną na długo w pamięci. A jeśli jesteś w tym regionie po to, by przemierzać szlaki piesze, trasy rowerowe, spędzać wczasy w siodle, płynąć malowniczymi szlakami rzek, bądź jesteś tu tylko przejazdem - skorzystaj z dodatkowej oferty i odwiedź te miejsca, które Cię najbardziej zaintrygują. Twoje wspomnienia z regionu, będą bogatsze o nowe doświadczenia.

  • Dzikie Mazury

       W północno-wschodniej części Mazur, zachował się prawdziwy, naturalny i praktycznie niezmieniony pod względem krajobrazowym, przyrodniczym i architektonicznym od czasów II wojny światowej obszar. To ostatnia enklawa prawdziwych, Dzikich Mazur, zachowująca swój wyjątkowy i niepowtarzalny w skali Europy charakter, na uboczu wielkiej i sezonowej turystyki Wielkich Jezior. Przyroda, krajobraz naturalny i kulturowy, architektura wsi i czyste powietrze przetrwało w doskonałej formie. Aż trudno uwierzyć ale są tu miejscowości, które w 100% posiadają tylko budowle wzniesione przed drugą wojną światową. To, że nie zniszczono do tej pory dzieła dawnych mieszkańców tych ziem, którzy oznaczeni niezwykłą estetyką, stworzyli architekturę tak doskonale wkomponowaną w tutejszy krajobraz - to istny cud. A jednocześnie wspaniały dla nas prezent, z którego teraz możemy korzystać i z którego możemy być dumni.

  • Pamiątki regionalne

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • okolice zobaczenia warte

       Zapraszamy Cię do odwiedzania Suwalszczyzny, krainy jak baśń. Znajdziesz tu wiele magicznych miejsc, gdzie czeka na Ciebie 15 zadań - Questów do rozwiązania oraz wiele innych atrakcji.
Kiedy przybędziesz na Suwalszczyznę najpierw zgłoś się do jednego z naszych Centrów Informacji Turystycznej aby uzyskać specjalne dokumenty, które pozwolą Ci gromadzić świadectwa wyprawy:
 
 
 
                                        
 
 


 

 

  Strony internetowe ONAVI