Przepisy traktujące transportu osób

autor:

Transport

Jak wiadomo polskie prawo zakłada niesłychanie surowe kary za nieprzestrzeganie przez przewoźników wszystkich przepisów dotyczących przewożenia ludzi. Naprawdę w wielu przypadkach kontrole przeprowadzane są w aspekcie przewoźników, którzy trudnią się transportem dzieci, na przykład na wycieczki szkolne czy też kolonie. Istnieje nawet zapis, który mówi o tym, że przed zaplanowanym wyjazdem, każdy rodzic ma prawo zgłosić wyjazd dzieci na policję. Wówczas ekspediowany zostaje patrol, który ma za zadanie przeprowadzić szczegółową kontrolę. Naturalnie w takiej sytuacji sprawdza się w pierwszej kolejności trzeźwość kierowcy.

Dodatkowym etapem tak przeprowadzanej kontroli jest sprawdzenie stanu technicznego auta. Rozumie się samo przez się przecież, że autobus, który jest wadliwy nie powinien wyjeżdżać na drogę. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy wiezie kilkadziesiąt uczniów. Policja ma prawo też zażądać od kierującego tak określanej książki przewozowej.

Ma obowiązek w nią być wyposażony każdy pojazd, który prowadzi transport ludzi. W takiej książce wpisuje się miejsce rozpoczęcia podróży, punkt docelowy oraz miejsca naruszania granicy, jeżeli ma to miejsce. Ponadto policja kontrolująca może też zażyczyć sobie udostępnienia wiadomości zapisanych na tachografie.

Głównie służy to sprawdzeniu, czy kierowcy respektują ustawowo wyznaczonego czasu pracy. A tu przepisy są niezwykle restrykcyjne. Ewidentnie należy także pamiętać o tym, że pojazd transportujący dzieci oraz młodzież ma obowiązek być oznakowany szczególnymi tablicami, by inni użytkownicy ruchu mieli świadomość, że danym autobusem przewożone są dzieci oraz ze w związku z tym należy zachować wzmożoną ostrożność – polecamy bezpieczne busy z Holandii do Polski.

Zgodnie z zasadami, widoczny każdego dnia transport osób powinien odbywać się też w obecności pilota wycieczek, który może wylegitymować się szczególnymi uprawnieniami. Jeżeli jest to wyjazd zagraniczny, pilot musi posiadać też potwierdzoną znajomość języka kraju docelowego lub też innego języka, który został uzgodniony z zagranicznym klientem. W czasie podróży należy robić wyznaczonej długości przerwy, a w trakcie jazdy autobusem wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy.

Dodaj komentarz