Przeróżne rodzaje schodów – jakie wybrać?

autor:

Dom i Wystrój

Organizując wybudowanie mieszkania czy też mieszkania, w którym będą pionowe ciągi komunikacyjne, zastanowić się należy poważnie nad tym, komu polecić wykonanie schodów. Jeżeli mają to być schody metalowe, nie ma kłopotu z zakupem gotowych. Nie jest również pokaźniejszą filozofią dla firmy budowniczej wykonanie schodów betonowych bądź też okładanych ceramicznymi płytkami, nawet jeżeli przewidziane są do ekspozycji zewnętrznej. Tudzież stworzenie schodów kamiennych bądź też drewnianych wymaga z pewnością ręki wyrobionego i uczciwego zawodowca.

Drewniane schody służyć mają przez wiele lat a nawet przez pokolenia, w takim razie nie ma sensu oszczędzać pieniędzy na surowcu do ich wykonania. Towarem nadającym się na drewniane schody jest drewno twarde oraz odporne na ścieranie, a więc pochodzące z drzew liściastych, takich jak buk, grab, dąb, jesion.

Drewno to jest droższe od drzewa z drzew iglastych, jednak bez wątpienia o wiele bardziej mocne. Surowiec ma obowiązek być też przesezonowany, a wobec tego nie pochodzić ze świeżo ściętych drzew, ponieważ takie deski niesłychanie mocno „pracują”, co może prowadzić do spękań oraz wypaczeń stopni. Miejskie budownictwo wielokondygnacyjne sięga własną tradycją do czasów średniowiecznych, kiedy tak właściwie pierzeje przy nadrzędnym rynku zabudowywane były jak najciaśniej, żeby maksymalnie wykorzystać powierzchnie placu. Powstawały wtenczas wąskie i idealne, przytulone do siebie kamieniczki, które do dziś urzekają nas swoją malowniczością. Wejścia do kamienicy podkreślone było w szeregu przypadków kamiennym portalem i takimiż schodami, tudzież konstrukcja dachu, stropów między kondygnacjami i schodów była drewniana.

Drewniane schody łączyły piętra oraz poddasza ciągnąc się w wąskich oraz ciasnych klatkach schodowych – sprawdź schody z białymi podstopniami. Początkowo były tylko z surowego drewna, następnie pokostowano je oraz malowano farbami olejnymi, niemniej jednak to już czas XIX wieku. Zrealizowane z grubych desek, przez wieki sprzyjały swoim mieszkańcom i odwiedzającym ich gościom. Między drewnianych stopni widać wyraźne wgłębienia i bruzdy zrobione tysiącami ludzkich stóp, ubranych w buty o rodzaju i fasonie zależnym od epoki, pory roku, majętności i płci właściciela.

Dodaj komentarz