Wspinaczka i alpinistyka – zakres ruchów i preparacje do ekspedycji

autor:

Rozrywka

Praca nóg stanowi podstawowy szczegół techniki wspinania, w każdych górach oraz skałach. Ogromnie istotne jest wobec tego stosowanie odpowiedniego obuwia. Dawniej, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach.

Pół wieku temu twórcy opracowali nadzwyczajny typ gumy, zapewniając odpowiednie tarcie i przy tym nie ścierającej się nadmiernie błyskawicznie. Podeszwy z takiej gumy, z właściwie ukształtowanym filtrem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyposażone są też współczesne buty wysokogórskie- skórzane lub też plastikowe, z ciepłymi bucikami w granicach.

Wspinaczka na bazo zawiłych ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie niejednokrotnie przy braku stopni wypada pracować nogami na tarcie wykorzystując wybrzuszane skały, żąda całkiem innego obuwia. But ma obowiązek być miękki, o cienkiej powierzchni, pozwalającej czuć skałę.

Z początku w użyciu były skórzane tak nazywane klaterki, w następnej kolejności były lekkie buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, choć szybko ścieralną gumą – więcej rad na stronie internetowej http://www.alpinistyka.pl/. Udoskonalenia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta i doboru podeszwy z lepkiej gumy dla przeróżnych typów skał. Ubranie wspinaczkowe może przede wszystkim nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być wystarczające ciepłe i przynajmniej częściowo chronić przed deszczem i wiatrem.

Najprzyzwoiciej kiedy wewnętrzna warstwa odzieży ma zdolność do odprowadzenia potu na zewnątrz, co kreuje poczucie suchości, nawet kiedy skór nie jest sucha. Wybierając się na wspinaczkę w górach trzeba zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody i zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową albo wełniany sweter i kurtkę z materiału nieprzemakalnego oraz odporna na wiatr, chociaż do pewnego stopnia.

Należałoby także zabrać ze sobą czapkę oraz rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie pomocny do wspinania się. W czasie działań wspinaczkowych w plecaku niesiemy te elementy oprzyrządowania i wyposażenia, jakie chwilowo nie są wykorzystane. Także jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, piloci wspinaczkowe lub też aparat fotograficzny najwygodniej jest przewozić w plecaku.

Dodaj komentarz