Wyczerpywanie machin agrarnych – kiedy wymieniać części?

autor:

Usługi

Budowa gospodarstw rolnych w naszym kraju jest w dalszym ciągu różna od reszty Europy. Pomimo zachodzących siłą rzeczy zmian, w dalszym ciągu przeważają gospodarstwa średnie i małe, o niezbyt obszernych dochodach. W gospodarstwach tego typu jakakolwiek inwestycja w sprzęt i machiny do produkcji rolnej stanowi znaczny kłopot. Wskutek tego także nabywane są niejednokrotnie maszyny używane, z drugiej bądź nawet trzeciej ręki, wymagające notorycznej konserwacji oraz częstych napraw.

Ulegające zniszczeniu części ciągników rolnych i innych maszyn w miarę zużywania w trakcie intensywnej eksploatacji muszą być zastępowane sprawnymi, które znajdziesz na stronie części do sieczkarni. Nie zawsze jest konieczność zamontowania fabrycznie oryginalnego zamiennika, na ogół wystarcza zamiana na część po prostu sprawną, nawet używaną. Najistotniejsza w takiej sytuacji jest dostępność części zamiennych oraz możliwość ich zakupienia „od ręki”. Przez możliwość zakupienia wypada rozumieć nie jedynie możliwą dostępność potrzebnego artykułu, ale oraz jego cenę będąca na takim poziomie, aby nie będzie burzyła prostego budżetu gospodarstwa.

Chwila uszkodzenia maszyny jest raczej nie do przewidzenia, a zdarza się na ogół w trakcie w najwyższym stopniu intensywnych robót gospodarskich, a takie odbywają się sezonowo, w tym samym czasie we wszystkich gospodarstwach. Wobec tego w momencie awarii sprzętu, wybitnie trudno jest o sąsiedzką pożyczkę maszyny, albowiem wszystkie są wymagane równocześnie.

Najlepszym rozwiązaniem byłby serwis internetowy na miejscu, pracujący non stop. Od czasu kiedy upadły PGR-y oraz zlikwidowano większość spółdzielni produkcyjnych, na dostępny oraz tani warsztat naprawczy trudno liczyć. Najważniejsza jednak sprawą jest by części do ciągników rolniczych i wszystkich najczęściej używanych maszyn można było kupić jak najbliżej swojej miejscowości. Trudno spodziewać się, żeby punkty sprzedaży firmowe z oryginalnymi eleganckimi częściami do ciągników były w każdej wsi bądź chociażby gminie. Jednak istnienie jak najgęstszej sieci punktów sprzedaży części używanych, komisowych, jest jak w najwyższym stopniu realne. Podzespoły muszą być sprawdzane i analizowane przed sprzedażą.

Dodaj komentarz