Zdjęcie z perspektywy fotografików oraz klientów

autor:

Fotografia

Blisko filmu, fotografia jest jedną z najmłodszych dyscyplin sztuki. To również skuteczne narzędzie dzisiejszych mediów i reklamy. To właśnie dzięki technologii, nawet amatorskie zdjęcia mogą być niezwykle czytelne. A ich zrobienie jeszcze przenigdy nie było tak proste i szybkie! Trudno uwierzyć, że jeszcze w latach trzydziestych dziewiętnastego wieku fotografia stawiała swoje działania w laboratorium. Ojczyzną pierwszego zdjęcia jest Francja. Był to chaotyczny obrazek, widniejący na miedzianej płytce. Miedź pokryto warstwą srebra, które po związaniu z jodem dawało zarys kształtów. Kolejnym przełomem był początek ubiegłego wieku.

Wtenczas to francuscy fizycy opracowali metodę otrzymywania kolorowych fotografii. Z każdym rokiem fotografia cieszyła się coraz to większym zainteresowaniem. I to zarówno uczonych, jak oraz artystów czy laików. Natomiast znaczące firmy dostrzegły szansę na banalny zarobek. Niezwykle szybko na rynku pojawiły się pierwsze, łatwe w obsłudze aparaty oraz filmy.

Jeszcze do niedawna luksusem był polaroid, drukujący od razu fotografie. Jednakowoż elektronika zdominowała nowoczesną fotografię – rekomendujemy też akcesoria do sesji dziecięcych. Aktualną normę stanowią cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe o niesłychanie obszernej rozdzielczości. W ciągu ostatnich paru lat fotografia niesłychanie się rozwinęła. Aparaty cyfrowe wyparły już sztampowe metody robienia fotografii.

Jedynie niewielu fanatyków ciągle często korzysta z klisz oraz błon filmowych. Do wyboru posiadamy klisze monochromatyczne, innymi słowy do fotografii czarno białych. Nieco droższe są filmy do fotografii kolorowej. Spowodowanie fotografii polega na zanurzeniu papieru fotograficznego w wyjątkowych roztworach. Riposta związków srebra z gładką powierzchnią filmu daje obraz. Tego rodzaju technologia to fotografia analogowa. Jeżeli w procesie wywoływania fotografii zastosujemy chromiany czy też inne pigmenty, w owym czasie mówimy o eleganckich metodach w fotografii. Jak można zauważyć, najistotniejszą rolę w obu przypadkach odgrywa światłoczułość wybranych substancji chemicznych. Fotografia cyfrowa opiera się w całości na rozwiązaniach znanych elektronice.

Dodaj komentarz