Złom w domu – jak się go pozbyć?

autor:

Budownictwo

Obecnie ekologia ma być znaczącym szczegółem życia każdego człowieka. Wskutek tego też wkracza ona w nieomalże każdy aspekt jego egzystencji. Od niedawna propozycją na prowadzenie ekologicznego trybu życia jest posiadanie tak nazywanego domu pasywnego. Jest to budynek, który ma niesłychanie małe zapotrzebowanie na energią grzewczą, to właśnie dzięki czemu do minimum wypróbowana zostaje eksplantacja naturalnego środowiska przez nieduże użycie energii elektrycznej czy opału. Domy pasywne produkują mniej dwutlenku węgla, który ma zgubny wpływ na środowisko.

Jakim sposobem działa taki dom? Przede wszystkim ogranicza się wydostawanie ciepła na zewnątrz dzięki szczelnej budowie, a też stara się wybudować w taki sposób dom, aby biernie chłonął ciepło z zewnątrz (np. z energii słonecznej przez znaczące okna ustawione w kierunku południa). Ważna jest także sama bryła obiektu – powinna być zwarta, bo wówczas też minimalizowane są ucieczki ciepła na zewnątrz. Prócz tego warto nie zapominać, że dom pasywny nie jedynie jest bardziej ekologiczny od innych obiektów, jakkolwiek również mnie drogi w utrzymaniu. Recykling jest pojęciem kultowym całemu polskiemu społeczeństwu – tak, jak złom warszawa. Wszyscy zdają sobie kwestię, iż jeśli to dopuszczalne, należałoby jest wykorzystać powtórnie zużyte surowce. Recyklingowi poddawanych jest dużo materiałów, np. plastik, co poniektóre metale, papier czy nawet ciepło. Jednakże należy pamiętać, że by recykling był w ogóle możliwy, znacząca jest słuszna segregacja śmieci. Ułatwiają ją odpowiednio oznakowane zbiorniki na odpady m.in. na szkło barwne, szkło białe, papier, makulaturę lub plastik.

Segregacja śmieci ma namacalne korzyści dla stworzonego przez nas środowiska – to nie tylko rześkie powietrze (pomniejsza się ilość dwutlenku węgla w powietrzu skutkiem mniejszej produkcji surowców), więcej zieleni i lasów (jakie nie są wycinane do produkcji papieru) i czysta gleba (bez rozkładających się odpadów). Ekologiczny tryb życia to również otwarte korzyści dla osoby segregującej śmieci: mniejsze opłaty za wywóz odpadów (wywożenie posegregowanych śmieci nic nie kosztuje), a za zaoszczędzone pieniądze możemy coś zakupić lub, jeżeli oszczędza skonstruowany przez nas spółdzielnia, ma prawo ona coś wyremontować lub też zainwestować w ocieplenie obiektu.

Dodaj komentarz